Działamy w sprawie poprawy jakości powietrza

W odpowiedzi na liczne pytania dotyczące działań podejmowanych przez gminę Błonie uprzejmie informujemy:

Corocznie od roku 2018 gmina Błonie dofinansowuje wymianę kotłów węglowych na zasilane gazem.W ciągu trzech lat trwania programu dofinansowano wymianę 75 kotłów łączną kwotą 111 tys zł.

Od września 2020r. Urząd Miejski realizuje zadanie pn. „Inwentaryzacja indywidulanych źródeł niskiej emisji (lokalnych kotłowni węglowych i pieców grzewczych) na terenie Miasta i Gminy Błonie”. Inwentaryzacji poddano budynki mieszkalne (jednorodzinne i wielorodzinne), obiekty handlowe, usługowe i użyteczności publicznej.

Inwentaryzacja przeprowadzona metodą bezpośrednią (5659 wywiadów kwestionariuszowych) pozwoli ocenić stan obecny, a także zaplanować inne działania dotyczące poprawy jakości powietrza na terenie Gminy Błonie. Raport z inwentaryzacji będzie gotowy do końca lutego 2021 r.

W roku 2020 Straż Miejska wraz z Inspektorami Ochrony Środowiska przeprowadzili kontrole spalania, którymi objęte było ponad 210 gospodarstw – nałożono 13 mandatów za spalanie odpadów oraz udzielono 6 pouczeń. W 2019 roku przeprowadzono 190 kontroli – nałożono 3 mandaty i udzielono 17 pouczeń.

Przypominamy, że zauważone nieprawidłowości w spalaniu można zgłaszać w dni robocze w godzinach 7-21 do Straży Miejskiej, a w soboty, niedziele i noce (21-7) do Policji.

Zenon Reszka
    Burmistrz Błonia